
Najnowsza publikacja Instytutu Historii Sztuki
Międzynarodowa konferencja „Collecting Antiquities from the Middle Ages to the End of the 19th Century” została zorganizowana w trybie zdalnym na platformie Microsoft Teams w dniach 25-26 marca 2021. Jak wiele innych tego typu wydarzeń w pandemicznych latach 2020-2021, planowana była początkowo jako tradycyjne spotkanie uczonych, którzy spotykają się w mieście organizatora konferencji. Wrocław oczekiwał na nich w marcu 2020. Rok po wyznaczonym terminie spotkania i wobec niezmieniającej się sytuacji epidemiologicznej nie było innej opcji niż spotkanie w przestrzeni wirtualnej. Ten krótki czas wystarczył, żebyśmy przyzwyczaili się do tego trybu, zwłaszcza na uniwersytetach. Wszystkie kraje, z których wywodzą się uczestniczki i uczestnicy konferencji zostały ciężko dotknięte epidemią, a w momencie kiedy debatowaliśmy w wirtualnej przestrzeni, w Polsce mieliśmy 30 000 infekcji dziennie. Tylko zatem dzięki tym nowym narzędziom spotkanie odbyło się i było niewątpliwie udane oraz dobrze frekwentowane – stale obecnych było dwadzieścia kilka do trzydziestu kilku osób z wielu krajów.
Nie oznacza to, że zapominamy o niezastąpionych zaletach osobistych spotkań, oddychaniu atmosferą sali konferencyjnej, kuluarowych rozmowach w przerwach kawowych, o nawiązywaniu dzięki nim bliższych kontaktów z osobami znanymi nam dotąd często tylko z czytanych tekstów naukowych. Wirtualne konferencje, które nauczyliśmy się cenić za łatwość ich organizacji, niższe koszty, wygodę uczestniczenia w nich z domowej kanapy, od biurka w pracy, czy kuchennego stołu są jednak tylko substytutem prawdziwych, tradycyjnych spotkań sprzed pandemii. I mamy nadzieję, że ten dawny styl konferencyjnej wymiany myśli nie odejdzie na zawsze.
Inicjatorem i animatorem konferencji, której efektem i dokumentacją jest prezentowany tom, jest dr hab. Agata Kubala z Instytutu Historii Sztuki. To jej determinacja sprawiła, że odwołane spotkanie doszło ostatecznie do skutku. Wzięli w nim udział badaczki (w przeważającej liczbie) i badacze z Czech, Danii, Niemiec, Węgier, Italii, Litwy, Holandii, USA, jak i Polski, reprezentujący środowiska uniwersyteckie, muzea, biblioteki, niezależne instytuty badawcze, jak i niezwiązani instytucjonalnie. Cieszymy się i wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy po roku oczekiwania pozytywnie zareagowali na udział w wirtualnym spotkaniu oraz udostępnili swoje teksty do publikacji.
Romuald Kaczmarek
Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UWr