
Fara w mieście od średniowiecza do współczesności. Społeczność, duchowość, architektura, wystrój. Studia z historii sztuki, red. Rafał Eysymontt, Dariusz Galewski, Wrocław 2019
12 Styczeń, 2021
„Zaprezentowana w (…) esejach problematyka składa się na bogaty i różnorodny obraz powstawania i funkcjonowania miejskich kościołów parafialnych w długim okresie od średniowiecza aż po współczesność (…). Co ważne, nie tylko zbierają one obszerną wiedzę z dotychczasowych publikacji poświęconych problematyce far na terenie Europy Środkowej, lecz także przynoszą wiele nowych i cennych ustaleń, które daleko wykraczają poza dotychczasowy stan badań.”
Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja Kozieła
„Problematyka artystyczna miejskich kościołów parafialnych jako oddzielnej „kategorii” budowli sakralnych nie była dotychczas częstym przedmiotem osobnych studiów. Sntezy poświęcone świątyniom wznoszonym w miastach dotyczyły przede wszystkim katedr oraz kościołów należących do poszczególnych zakonów. Tym samym fary miejskie pojawiały się z reguły w obrębie studiów poświęconych architekturze sakralnej danego miasta, regionu czy państwa, gdzie ich odrębność wobec innych budowli nie była w zasadzie podkreślana”
Z recenzji dr hab. Rafała Quirini-Popławskiego